ATMEGA2560-16AU
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ATMEGA2560-16AU
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 100-TQFP
Number of I/O : 86
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : 4K x 8
Program Memory Size : 256KB (128K x 16)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : AVR® ATmega
Supplier Device Package : 100-TQFP (14x14)
Data Converters : A/D 16x10b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : AVR
Speed : 16MHz
Base Product Number : ATMEGA2560
Description : IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP
Stock : In Stock
Contact Now
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 256KB (128K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14)